Nie ma co się oszukiwać – zimą zużywamy znacznie więcej energii elektrycznej i cieplnej. Powody są dość oczywiste. Spędzamy więcej czasu w domu, zwłaszcza przed telewizorem i komputerem, a przyjemnie jest nam jeszcze bardzie wtedy, kiedy w pomieszczeniu podkręcimy termostaty do maksimum. Co robić, żeby wreszcie zadbać o oszczędzanie energii w domu, zwłaszcza w zimie? Przekonaj się, że nie musisz robić wiele, a efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania.
Temperatura i odpowiedni wystrój pomieszczenia
Wyregulowanie termostatu na stałą temperaturę, maksymalnie do 20 stopni, to klucz do oszczędzania energii. Temperatura w nocy powinna być obniżona o 2-3 stopnie, ponieważ korzystnie wpływa to na zdrowy sen i regenerację organizmu. Zbyt suche powietrze zdecydowanie źle wpływa na skórę, a często bywa powodem chorób układu oddechowego. Myślisz, że obudzisz się w nocy z dreszczami spowodowanymi chłodem w sypialni? Lepiej zainwestuj w odpowiednią kołdrę lub dodatkowy koc. Wełniane skarpetki od babci również mogą się przydać.
Jak zmienić wystrój pomieszczenia, żeby miał on znaczny wpływ na oszczędzanie energii? Sukces zapewni Ci:
– odsunięcie mebli i wszystkich zbędnych przedmiotów od kaloryfera;
– zrezygnowanie z ciężkich zasłon, które ograniczają przepływ ciepła;
– zainwestowanie w miękkie dywany.
Szczelność i izolacja na najwyższym poziomie
Głównym powodem ulatniania się cennego gorącego powietrza przy jednoczesnym wnikaniu mrozu z zewnątrz są nieszczelne okna i drzwi. Dodatkowo możesz zainwestować w sprawdzoną izolację poddasza oraz wnęk. Zachowanie najwyższego poziomu szczelności nie oznacza, że nie powinieneś regularnie wietrzyć pomieszczeń. Najbardziej efektywne jest otwieranie okien lub drzwi balkonowych na krótki okres czasu. Długotrwałe wietrzenie doprowadzi do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.
Wyłączanie światła i usuwanie zbędnych źródeł poboru energii
Zwłaszcza zimą należy pamiętać o wyłączaniu zbędnego oświetlenia. Nie oznacza to, że musisz zastąpić żarówki świeczkami lub przesiadywać w ciemnościach. Jeśli nie przebywasz w konkretnym pomieszczeniu lub nie korzystasz z danego źródła energii, nie zapomnij o oszczędzaniu. Wyłącz światło!
Bezwzględnie należy wyciągać wszystkie wtyczki i ładowarki z kontaktów. Już od lat wiadomo również, że wszelkie urządzenia elektryczne działające w trybie czuwania również są zbędnym źródłem poboru energii.
Dla najbardziej zdeterminowanych: instalacja solarna i modernizacja oświetlenia
Bardziej kosztownymi, ale skutecznymi działaniami są inwestycje w panele solarne, dzięki którym zapewnimy sobie ciepłą wodę w domu zupełnie za darmo. Modernizacja oświetlenia z tradycyjnych żarówek na LED-owe również korzystnie wpływa na obniżenie poboru energii. Oba te rozwiązania mają jednak dwie zasadnicze wady: na efekty możemy czekać nawet kilka lat, a inwestycje te nie należą niestety do najtańszych.
Wszystkie przedstawione metody na oszczędzanie energii są proste. Gorzej wygląda wypracowanie odpowiednich nawyków. Do koniecznych zmian powinno przekonać Cię porównanie rachunków za prąd na przestrzeni kilku lat.

Co robić, kiedy za oknem zima, a rachunki za energię wciąż rosną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *