Kolektory słoneczne to energooszczędny i ekologiczny sposób na dogrzanie wody w naszych domach. Rzadziej wykorzystywane są w procesie wspomagania centralnego ogrzewania. Zwykle montuje się je na dachach, ale można zainstalować je także na konstrukcjach wolnostojących w ogrodzie. Instalacja solarna staje się coraz popularniejsza, a na jej założenie decydują się nie tylko pojedyncze gospodarstwa, ale całe wsie, gminy czy miasta. Cieszy fakt, że ludzi nie interesuje jedynie oszczędzanie energii czy modernizacja oświetlenia, ale również inne ekologiczne rozwiązania. Od czego zależy opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne?
Dlaczego instalacja solarna jest coraz bardziej popularna?
Jedną z niepodważalnych zalet kolektorów staje się fakt, że uwalniają nas one od konieczności rozpalania w piecu w okresie letnim. W ten sposób nie tylko chronimy środowisko, ale także oszczędzamy swój czas. Jeśli do podgrzewania wody używamy prądu elektrycznego, to według statystyk możemy oszczędzić nawet 1000 złotych rocznie. Nieco mniejsze kwoty zyskamy również w przypadku korzystania z gazu czy oleju opałowego. Nie tylko wygoda, ale też ekonomia.
Inwestycja, która może się opłacać
Instalacja solarna zapewnia nam dogrzanie wody od wiosny do jesieni. W chłodniejszym sezonie woda również jest podgrzana, co najmniej do temperatury 20 stopni. Kocioł, który następnie dogrzeje wodę do 40-50 stopni, zużyje znacznie mniej paliwa.
Opłacalność inwestycji w kolektory słonecznie, zwłaszcza w małych domach jednorodzinnych zależy od:
– ilości zużywanej wody;
– cen nośnika energii, w tym głównie prądu;
– wysokości dofinansowania.
Naprawdę wiele zależy od tego, ile środków będziemy mogli otrzymać z dofinansowania. Może ono wynosić nawet 50% kwoty, którą musimy zapłacić za kolektory słoneczne. W takim przypadku inwestycja zwróci się w zaledwie klika lat. Dotacje najczęściej oferują: Urząd Gminy, Regionalne Programy Operacyjne lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Musimy przygotować się na wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych, jednak jak już wspominaliśmy, inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Jeśli chcemy mieć pewność oraz oszacować czas zwrotu montażu kolektorów, to należy dokonać analizy wydajności zamontowanego systemu.
Warto zapytać w urzędach miast lub gmin o programy dopłat na instalację kolektorów słonecznych. To doskonała inwestycja nie tylko ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, ale korzystne oddziaływanie na ekologię. W dobie rosnących zanieczyszczeń powietrza oraz alarmów smogowych jest to szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Oszczędzanie energii, modernizacja oświetlenia, a wreszcie ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska powinno stać się priorytetem w każdy gospodarstwie domowym.

Czy warto zdecydować się na instalację solarną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *