Kolektory słoneczne znane są również pod nazwą: baterie słoneczne, panele słoneczne czy solary. Jakie jest ich głównie zadanie? Przede wszystkim mają one przetwarzać energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Modernizacja oświetlenia czy inne sposoby na oszczędzanie energii nie dają tak dużych rezultatów jak działanie instalacji solarnej. Dzisiaj zastanowimy się, ze względu na jakie powody warto zdecydować się na jej instalację. Wskażemy wiele zalet, ale oczywiście nie obędzie się bez kilku wad.
Dlaczego tak?
Instalacja solarna to doskonała alternatywa dla osób, które chcą:
– oszczędzić na kosztach podgrzewania ciepłej wody dla domu;
– pozbyć się kłopotliwego palenia w piecu grzewczym w lecie;
– przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska;
– ograniczyć produkcję odpadów w swoich domach;
– w tani sposób podgrzać wodę do basenu;
– przygotować się na rychłe podwyżki stawek za prąd elektryczny;
– wspomóc system centralnego ogrzewania w domu.
Na rynku istnieje wielu producentów i dostawców paneli słonecznych, więc mamy w czym wybierać. Naprzeciwko wielkiego zainteresowania instalacjami solarnymi czy fotowoltaicznymi wyszły również urzędy gmin, oferujące atrakcyjne dotacje na tego typu inwestycje. Dzięki bateriom słonecznym możemy oszczędzić na rachunkach za prąd, gaz czy węgiel nawet do 1200 złotych rocznie. Oczywiście wszystko zależy od ilości wody, rodzaju instalacji czy dotychczasowego źródła energii potrzebnego do podgrzania wody w naszym domu.
Dlaczego nie?
Instalacja solarna posiada również kilka wad, wśród których największymi są:
– duży koszt inwestycji;
– wydajność uzależniona od pogody;
– stosunkowo mało ciepła w miesiącach zimowych.
Ciepło wyprodukowane przez kolektory słoneczne w zimie może wystarczyć zaledwie do wstępnego podgrzania wody. Należy liczyć się również z tym, że w bardzo pochmurne dni, będziemy musieli samodzielnie zadbać o ciepłą wodę w naszym domu. Baterie słoneczne oraz ich montaż to nie do końca tania inwestycja. Możemy skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań, jednak koszt, jaki poniesiemy i tak będzie przekraczał granicę 5-7 tysięcy złotych.
Instalacja paneli słonecznych niesie ze sobą tyle korzyści, że warto zdecydować się na tę inwestycję. Jeśli nie przekonuje nas to rozwiązanie jako działanie przyjazne dla środowiska, to wpływ na naszą decyzję powinna mieć znaczna redukcja kosztów związanych z rocznym podgrzewaniem wody dla naszego gospodarstwa. Oszczędzanie energii elektrycznej poprzez modernizację oświetlenia, a przede wszystkim dzięki instalacji solarnej powinno jeszcze bardziej rozpowszechniać się na terenie całego kraju.

Dlaczego warto zainwestować w instalację solarną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *