W naszych domach i mieszkaniach posiadamy coraz więcej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ich zadaniem jest pomaganie nam w codziennych czynnościach oraz zapewnianie nam wygody i komfortu. Charakteryzują się zróżnicowanym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, tak jak zróżnicowane jest ich przeznaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że każde nawet najmniejsze urządzenie jest pełnoprawnym odbiornikiem energii i ma wpływ na jej zużycie oraz obciążenie instalacji elektrycznej. Trzeba zawsze pamiętać, że urządzenia elektryczne to nie tylko kwestia wyższych rachunków, ale i stawianie coraz większych wymagań przed zamontowaną instalacją elektryczną. Ma to szczególne znaczenie przy odbiornikach wyższej mocy.

Domowe odbiorniki dużej mocy
Wiele odbiorników energii elektrycznej znajdujących się w naszych gospodarstwach domowych posiada znaczną, z punktu widzenia instalacji, moc. Z pewnością należą do nich m.in.:
– kuchenki elektryczne oporowe oraz indukcyjne,
– piekarniki elektryczne,
– kuchenki mikrofalowe,
– hydrofory i pompy odwadniające,
– czajniki elektryczne,
– suszarki do włosów,
– pralki automatyczne,
– bojlery elektryczne,
– przepływowe ogrzewacze wody,
– żelazka,
– elektronarzędzia dużej mocy takie jak: spawarki, młoty czy pilarki łańcuchowe.
Urządzenia takie zużywają dużo energii elektrycznej podczas swojej pracy. Mocno też obciążają instalację elektryczną. Nieprzystosowana do takiego poboru instalacja może się przegrzewać, uszkodzić, a nawet spowodować pożar. Dlatego przed zakupem każdego urządzenia trzeba sprawdzić jego moc znamionową i upewnić się, że jego użytkowanie będzie bezpieczne dla instalacji, a co za tym idzie dla nas.

Odbiorniki pracujące w sposób ciągły
Istnieją urządzenia elektryczne, które nie charakteryzują się dużą mocą, jednak mają ciągły charakter pracy. Są wyłączane tylko okresowo, w celu np. konserwacji. Należą do nich:
– chłodziarki,
– zamrażarki,
– pompy obiegowe centralnego ogrzewania,
– piece centralnego ogrzewania wyposażone w automatykę sterującą,
– pompki i filtry basenowe,
– pompki, grzałki i oświetlenie akwariowe.
Odbiorniki takie, mimo stosunkowo niedużej mocy, znacznie wpływają na pobór energii elektrycznej w całym okresie rozliczeniowym. Dlatego kupując takie urządzenia warto wybierać modele jak najbardziej energooszczędne. Czasem warto rozważyć zakup urządzenia o mniejszej mocy, które również spełni oczekiwania.

Moc mała, ale jest
W dzisiejszych czasach trudno obejść się w domu bez wielu drobnych urządzeń AGD, RTV oraz urządzeń komputerowych. Upraszczają i przyspieszają nam one wykonywanie wielu codziennych czynności. Nie posiadają dużej mocy jednak ich długotrwałe działanie wpływa na wysokość rachunków za energie elektryczną. Dlatego zawsze warto odłączać je od sieci zawsze wtedy gdy nie są potrzebne. W skali roku może dać to niewielkie ale odczuwalne oszczędności na rachunkach za ciągle drożejącą energię elektryczną.

Rozsądne korzystanie z energii elektrycznej
Każde urządzenie elektryczne, podłączane do domowej instalacji elektrycznej ma wpływ na nią oraz na wysokość rachunków za energię elektryczną. Dlatego należy je kupować i używać w sposób rozsądny. W przypadku urządzeń małej mocy nie należy zapominać, że ciągłe działanie w długim okresie czasu, może powodować pobór energii zbliżony do jednorazowego użycia urządzenia o dużej mocy.

Jakie urządzenia są prawdziwymi pożeraczami energii w Waszych domach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *