Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, do ilu przemian energetycznych dochodzi w naszych gospodarstwach domowych. Podczas gotowania wody na herbatę, podgrzewania wody użytkowej czy po prostu oświetlania pomieszczenia zużywamy różne rodzaje energii. Niestety w znacznej mierze, dostarczana do naszych domów jest ona ze źródeł, ulegających zużyciu. Mimo wszechobecnej mody na niekonwencjonalne źródła odnawialnej, są one niewielkim procentem ogólnego zapotrzebowania na energię. Między innymi dlatego, tak ważne staje się jej oszczędzanie, które nie powinno mieć charakteru jednorazowych zachowań, a świadomego podejścia do niego.
Potrzeba oszczędzania
Powodów, dla których warto oszczędzać energię już w naszych domach jest wiele. Najistotniejsze z nich to:
– dobre gospodarowanie energią ze źródeł ulegających wyczerpaniu,
– ochrona środowiska dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego,
– oszczędność pieniędzy.
Nieodnawialne źródła, mimo bogatych zasobów surowców energetycznych kiedyś się skończą. Ograniczone są ziemskie źródła węgla kamiennego, brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej. Przetwarzanie ich powoduje wydzielanie do atmosfery różnego rodzaju substancji o szkodliwym działaniu na środowisko i zdrowie człowieka. Wydobycie tych paliw kopalnych wiąże się z coraz większymi kosztami związanymi z rosnąca inwazyjnością. Właśnie ze względu na te powody warto oszczędzać energię. Nie ma tu znaczenia wielkość gospodarstwa domowego, gdyż każda zaoszczędzona jednostka energii jest ważna.

Fot. Pixabay.com

Zrób to sam
W jaki sposób, posiadając mały dom czy mieszkanie można przyczynić się do ogólnej poprawy sytuacji energetycznej świata? Istnieje wiele sposobów. Warto znać niektóre z nich np.:
– wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia w pomieszczeniach, w których nie jest ono aktualnie potrzebne,
– odłączanie od sieci elektrycznej nieużywanych urządzeń,
– wymienianie zużytych sprzętów na nowe energooszczędne,
– gotowanie w czajniku elektrycznym lub kuchenkowym tylko takiej ilości wody, która jest potrzebna,
– likwidowanie nieszczelności okien i drzwi w budynkach,
– zwracanie uwagi na ilość zużywanej wody w gospodarstwie domowym,
– eliminowanie kapiących kranów i automatów w rezerwuarach przy toaletach,
– maksymalne wykorzystywanie dziennego światła do pracy,
– używanie oświetlenia miejscowego mniejszej mocy zamiast ogólnego o wyższej,
– utrzymywanie w pomieszczeniach umiarkowanej i zdrowej temperatury oraz unikanie przegrzewania.
Jak widać metod oszczędzania różnych rodzajów energii w gospodarstwie domowym jest bardzo dużo. Większość z nich nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a jedynie chęci i dobrej woli. Dzięki wdrażaniu ich w życie, można odnieść natychmiastowe korzyści w postaci niższych rachunków za wodę, energię elektryczną, gaz czy energię cieplną w postaci gorącej wody czy spalanego opału. Istotne jest również to, by oszczędzanie energii było świadome, czyli byśmy robili to wiedząc, że wyrządzamy dobro sobie, innym oraz naszej planecie.
Planeta Ziemia to nasz wspólny dom
Każda osoba korzystająca z dowolnej formy energii nieodnawialnej, musi mieć świadomość, że używa wspólnego dobra jakie daje nam nasza planeta. Dlatego właśnie powinno się podchodzić do tego z dużym szacunkiem. Bezsensowne marnowanie energii może poskutkować tym, że kiedyś jej po prostu zabraknie, a wtedy na świadome oszczędzanie będzie po prostu za późno.

Świadome oszczędzanie energii w naszych domach – najlepsze porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *